1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Karot nedir

PDF Yazdır e-Posta

Karot ingilizcede havuç demektir. Karot ile ilgili çalışmalar ilk olarak Almanlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Binalarda betonun dayanıklığı testi gibi durumlar için karot makinaları yapılmıştır. Karot makinası binadaki beton kısımdan havuç şekline benzeyen bir parça almaya imkan tanımaktadır. Karot makinası matkaplara benzer. Karot makinalarının en önemli farkı uçlarının içi boş boru şeklinde olmasıdır. Elmas uç dönmenin etkisi ile betonu keserek deler. Boru içindeki ucun çıkması ile beton delme, karot alma işlemi gerçekleşmiş olur.

Ülkemizde karot kelimesi olarak benimsenmiş ve iş alanı olarak ortaya çıkmıştır. Karot uygulamaları, betonu çatlatmadan, daha sessiz olarak beton yüzeylere şekil vermeye imkan tanır.

İnşaatlarda ve yapılarda beton alanlarda, kapı açma, duvar kesme, pencere açma veya beton bir alanı tamamen kesme gibi işlerde karot uygulamaları kaliteli sonuçlar verir. Aynı zamanda yapılan iş estetik olur ve binaya zarar vermez. Gürültü azdır. Zamandan ve işçilikten sağlağı avantah nedeniylede ekonomiktir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile