1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Karot Sorular ve Cevapları

Nasıl karotçu olunur?

Karot makinaları ile karot alma uygulaması neticesinde betona şekil veren meslek dalına Karotçuluk bu işi yapanlarada Karotçu denir. Karotçu olmak için usta çırak iilişkisi ile çalışmak ve öğrenmek gerekmektedir. Kolay görünmesine rağmen usta ellerde olmaması betonlarda istemediğiniz sürprizlere sebep olabilir.

JET KAROT uzun yıllardır sektörde faaliyet gösterek, ustalığı ispat eden referansları ile çalışmalarını sürdürmektedir. Zarar vermeden, seri bir şekilde çalışan firmamız estetik sonuçları mutlaka ön planda tutmaktadır.

Karot ile beton çürütme nasıl yapılır?

Beton alanların yok edilmesinin gerektiği durumlarda ve derz makinalarının yetmediği koşullarda karot ile çürütme yapmak en uygun olandır. Karot makinası ile tekrarlar sağlanarak yapılan karot alma işlemleri ile beton kesilebilir, parçalanabilir, ayrıştırılabilir.

Karot alma ne demektir?

Karot alma demek, havucun topraktan sökülmesi gibi, karot makinası ile betondan silindir şeklinde betonun çıkartılmasıdır.

Karot ismi nereden geliyor?

Karot Türkçe kökenli bir kelime değildir. İngilizcede havuç demektir. Almanlar betondan numune almak makina icat etmişler. Boru şeklindeki kovan delinen uç, matkap ucu gibi makinaya takılmaktadır. Makinanın dönmesi ile kovan uç dairesel olarak betonu kesmeye başlar. Kovan ucun ortasında kalan boşlukta silindir şeklinde beton parça ortaya çıkar. Topraktan havuç çıkmasına benzeyen bu durumdan dolayı Karot ismi verilmiştir.

Ülkemizde Karot ismi yaygın olarak kullanılmaya başlanmış, bir sektör doğmuştur. Karotçuluk mesleği olarakta bir alan meydana gelmiştir. Karot kelimeside neredeyse Türkçeleşmiştir.

Karot ile beton testi neden yapılır?

Binanızda sarsıntı veya sebepsiz olarak zamanla oluşmuş çatlaklar varsa beton testi yaptırmak neredeyse zorunlu hale gelmiş demektir. TS 10465’te standartlara uygunluk test edilmelidir. Karot makinası ile karotçu tarafından binanın kolonlarından ve ihtiyaç duyulan alanlarında havuç şeklinde beton silindirler çıkarılır. Beton testi laboratuarında makina tarafında silindirin dayanıklılığı test edilir.

Karot makinası toprak delmek için kullanılabilir mi?

Karot makinası beton delme amacı ile yapılmıştır. Toprak delmek için uygun değildir. Çünkü toprak ıslanınca çamur haline gelir ve kovanın içine su gitmesini engeller, kovanı sıkar.