1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

KAROT

PDF Yazdır e-Posta

Karot ile ilgili çalışmalar ilk olarak Almanlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Almanlar betondan numune almak için araştırmalar sonucunda, şimdilerde karot makinaları olarak adlandırdığımız makinayı icat etmişlerdir. Bu makine ile, betonu silindir şeklinde delerek, silindir içerisinde kalan ve havuca benzeyen betonu çıkartmayı başarmışlardır. Havuca benzemiş olmasından dolayı, havuç anlamına gelen, KAROT kelimesi ile adlandırılmıştır. Böylece, betonu silindir şeklinde delme işine KAROT, bu işi karot makinaları ile yapanlara da KAROTÇU ismi verilmiştir.

Silindir şeklinde betonun delinmesi, beraberinde beton binalarda ihtiyaç duyulan beton delme ve beton kesme gibi işlerinde yapılmasına olanak sağlamıştır. Hiçbir şekilde darbe vermeden, demir donatılı ve donatısız zeminde, 45º& 90º lik açılarla delim yapabilme, Q20 çap & Q700 çap arası, 600 cm derinliğe kadar delim yapılabilmektedir. Sonuç itibariyle karot kelimesi denince, akla ilk gelen sözlük anlamı beton delme, beton kesme makinaları ve uygulamaları akla gelmektedir.

KAROT ile BETON DELME Demir donatılı ve demir donatısız beton zeminlerde, mermer granit vb hassas yüzeylerin delimlerinde… Q20 – Q600 çap 400 cm derinliğe kadar yatay ve dikey konumlarda 45º ile 90º açılarla karot ile beton delme uygulamaları yapılmaktadır. - Kalorifer - Doğalgaz - Tesisat - pissu giderleri - Klima çıkışları - Baca açılımları - Dekorasyon ve tadilat işlerinde ihtiyaç duyulan yerlerdeki beton delme işlemleri Çatlaksız zararsız ve süratli bir şekilde yapılmaktadır.Vakum sistemi ile hassas yüzeyler de ( mermer. Granit dekorasyon taşları vb ) uygulamalar yapılmaktadır.

Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.
Büyük boy izlemek için tıklayınız.

KAROT Uygulaması hangi alanlanda kullanılmaktadır?

1- Karot uygulamaları yapılarda, binanın depreme dayanıklılığını test etmek amacıyla betondan numune alınmasında kullanılmaktadır. Betondan karot makinası ile alınan numune test labarotuarındaki makinalarla dayanıklık testine tabi tutulur. Buradaki değerlere göre binadan kullanılan betonun sağlamlığı test edilmiş olur. Eğer binanızla ilgili test taptırmak isterseniz binanızın bir sütunundan karotçular vasıtasıyla, karot makinaları ile numune aldırtarak test edebilirsiniz.

2- Binalarda betona şekil vermek amacıyla karot ile beton delme, karot beton kesme, karot ile çürütme uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar ile kaldırılması gereken beton bir yapı için karot uygulaması yapılmaktadır. Örneğin pencere yada kapı açmak için karot işi beton yapıya uygulanmaktadır. Binaya şekil verme amacıyla uygulanan karot uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz.

a- Karot ile beton delme: beton yapıda ihtiyaç duyulan yerler çaplarına uygun olan karot uçları kullanılarak delinmektedir. Havalandırma amaçlı veya tesisat işlerinde, kalorifer boruları için deliklerin açılmasından karot makinaları kullanılmaktadır.

b- Karot ile beton kesme: Beton kesme işinde çok kalın durumlarda karot ile beton kesmek mümkündür. Derz gibi makinların uçlarının yetmediği durumlarda karot beton delme uygulamasının tekrar edilerek uygulanması ile beton kesimi sağlanabilmektedir. Binada betondan kopartılması gereken bir parça karot makinaları ile yapılamabilmektedir.

c- Karot makinlarla, binalarda betona dekorasyon amaçlı estetik kazandırmaya yönelik şekil verme uygulamaları yapılabilmektedir.

d- Karot ile beton çürütme: Karot ile beton çürütme genellikle beton yapının belli bir kısmı veya tamanımın yıkımını amaçlayan işlerde kullanılmaktadır. Örneğin ortadan kaldırmak istediğinin bir balkonu karot uygulaması ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Bina yıkımı sırasında karot ile beton çürütülerek yıkım çok daha pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

3- Karot uygulaması inşaat işleriyle uğraşan bir çok sektör tarafından kullanılmaktadır. Tesisatçılar, bina yıkım ve bina güçlendirme işlerinde çalışanlar, dekorasyon işlerinde, beton test laboratuarlarında...

Karot ile beton delme nasıl yapılır?

Karot ile beton delme karot makinlarınca karotçu operatörler tarafından yapılmaktadır. Betonda delinecek olan yerin tespitinden sonra, hangi karot ucunun kullanılacağı belirlenir. Delinmesi istenilen çaptaki karot ucu makinaya takılır. Beton delme işleminde karot makinlarında uçta kullanılan su ısınan ucu soğutmak içindir ve gerekldir. Karot ile beton delme işleminin yapılacağı zemine yada duvara makina destekleri vasıtasıyla tutturulur. Makinanının açısınada dikkat edilir. Sabitlenen karot makinası çalıştırılarak beton delme uygulamasına geçilir.  Karot ile beton delme işleri titiz bir şekilde yapılmalıdır. Böylelikle betona zarar vermemektedir. Bu nedenle karot uygulamalarınında tecrübeli ellere yaptırılması uygun olacaktır.

Karot ile beton delme bir çok sektörün ihtiyacı haline gelmiştir.

Karot ile beton kesme nasıl yapılaır ?

Karotçu usta tarafından kesilecek olan beton yüzeyde gerekli ölçümler yapılır. Betonun kalınlığı, kesilecek olan alanın çizilerek belirlenmesi gibi. Karot ile beton kesmek için çizilen yere karot uygulaması seri olarak uygulanmalıdır. Karot ile beton delme işlemi yanyana, üstüste sırayla uygulanarak beton kesme işlemi gerçekleştirilmektedir. Beton kesme işlemi ile beton yapıdan koparılması gereken betonun kesim ile ayrılması sağlanacaktır. Karot ile beton kesme uygulması ile pencere ve kapı açılabilir. Bina yıkımında karot makinaları beton kesme işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Karot ile beton çürütme nedir ?

Karot makinası ile karotçu operatör tarafından, beton yapıda yok edilmedi gereken alanlarda karot ile beton çürütme yapılmaktadır. Betondaki karot delikleri ile beton alanlar koparılmakta veya zayıflatılmaktadır. Bu şekilde bina yıkımında da büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

KAROT UYGULAMASININ AVANTAJLARI

Karot uygulaması binaya zarar verir mi?

Karot uygulamalarının binaya zarar vermemesi en önemli avantajlarındandır. Eski yöntemlerler balyoz vs ile binalarda, delinmesi veya kesilmesi gereken beton zeminler dışındaki alanlar büyük zarar görmekteydi. Sonuçtada tamiri için yama şeklinde beton işçilik gerekiyordu. Karot makinaları ile usta bir işçilik ile çatlama, parçalanma gibi sorunlar oluşmamaktadır. Yapılan iş çok temizl bir şekilde gerçekleşmektedir.

Karot işlerinde çok gürültü çıkıyor mu?

Klasik yöntemlere göre karot uygulamaları çok daha sessizdir. Balyoz kullanılması oluşan büyük gürültü karot makinaları çok aza indirgenmiştir. Matkap sesi gibi karot makinasının çalışırken çıkardığı ses haricinde fazlaca bir gürültü olmamaktadır.

Karot işleri çok zaman alıyor mu?

Karot işleri klasik uygulamalara göre çok kısa zamanda gerçekleşmektedir. Karot ile beton delme, kesme işleri ile zamandan ve işçiliktende kazandırmaktadır.

KAROT FİYATLARI:

Karot fiyatlarına bir çok etken etki etmektedir. Fikir edinillmesi açısından aşağıdaki fiyatlar verilmiş olsada son fiyatlar değildir.

Çünkü bu fiyatlara işin çok olması, koşulları  mesafesi, hafriyat araçları gereksinimi gibi bir çok faktör etki etmektedir.

Karot fiyatları delinecek deliklerde cm başına, Q20 -  Q350   çap arasında,  0.50 TL den başlayarak 3.50 TL ye kadardır.

KAROT MAKİNALARI

Karot Makinaları olarak hangi markalar vardır?

Karot makinları ile ilgili bir çok marka vardır. Bunlar:
ATTLAS Karot Makinaları
BOSCH Karot Makinaları
DEWALT Karot Makinaları
EUROMAX Karot Makinaları
FACTOR Karot Makinaları
HILTI Karot Makinaları
HITACHI Karot Makinaları
MAKİTA Karot Makinaları
MAX-EXTRA Karot Makinaları
NORA Karot Makinaları
REMS Karot Makinaları
RIDGID Karot Makinaları
ROLLER Karot Makinaları
ROTHENBERGER Karot Makinaları
SEDEF Karot Makinaları

Karot ucu

Karot ucu karot makinalarının ucuna takılan, delinecek deliğin çapının genişliğine ve delik derinliğine göre değişik ebatlardaki uçlardır. Karot uçları kullanıma göre, kalitesine göre, uygulama yerine göre dayanıklılık göstermektedir.

Yorumlar  

 
#11 hımmet 27-12-2014 19:53
ben yurtdışında yıllarca bu işi yaptıktan sonra türkiyeye döndüm yılların iş tercübesiyle kendi işimi yapmak istiyorum.beni aydınlatırsanız veya taşoran olarak iş vermeyi düşünürseniz telefonlarınızı bekliyorum.saygılarımla. tel.0536 893 41 75
Alıntı
 
 
+2 #10 JET KAROT 17-04-2011 15:51
Alıntılandı sadegül:
neden karot alınır. beton testi ne işe yarar neden beton testi yapılır.

Alıntılandı sadegül:
neden karot alınır. beton testi ne işe yarar neden beton testi yapılır.

TS 10465’te ‘Bu standart bir bina veya yapı bileşeni betonuna ait kalite kontrol bazında taze beton deney sonuçları yoksa, varolan deney sonuçları yetersiz ise yapıdaki beton mukavemetinde bir şüphe ortaya çıkmışsa (mesela;gözle görülebilen önemli çatlaklar.tabii don hasarları,dayan ım düşüklüğü izlenimini yaratacak boyuttaki yüzey bozuklukları ve herhangi bir tahribatsız metotla yapılan kontrol sonuçlarının beton basınç dayanımına ilişkin kuşku doğurması yada herhangi bir zarar veya kısmi yıkılma mevcutsa) uygulanır
Alıntı
 
 
0 #9 Ahmet 25-03-2011 06:36
Beton testi yaptırmak için karot alma ile numune çıkarmak istiyoruz. Yapıyor musunuz..
Alıntı
 
 
+1 #8 HİLTİ FAN 17-03-2011 14:29
JET KAROT UN MAKİNA PARKURUNUN HİLTİ MARKA OLMASINDAN VE BUNUN AKABİNDE İŞLERİNİN KALİTESİNİN DE YÜKSEK OLMASINDAN DOLAYI FİRMANIZI TAKTİR EDİYORUM.
Alıntı
 
 
+1 #7 JET KAROT 16-03-2011 21:12
Alıntılandı keskin tesisat:
karot ile beton kesme nasıl kesiliyor karot delme için kullanılmıyor mu? çürütme ne peki bende kullanıyorum karot makinası ama sadece delik delebiliyorum tşkr.

karot ile beton kesme sitemizde de açıkladığımız gibi beton kalınlığının 60 cm geçmesi durumunda hidrolik beton kesme makinaları cevap verememektedir bu gibi durumlarda karot beton kesme ( çürütme) yönteminden yararlanılır.tşkr.
Alıntı
 
 
+1 #6 JET KAROT 16-03-2011 20:59
Alıntılandı ÖZ KORKMAZ TİC.:
KAROT MAKİNASI İLE TOPRAK DELEBİLİRMİYİZ ?

Karot makinaları ile toprak delinemez toprak ıslanıp çamur hale geldiginde; kovanın içine su gitmesini enğeller ve kovanı sıkar. tşkr
Alıntı
 
 
+1 #5 ÖZ KORKMAZ TİC. 12-03-2011 22:44
KAROT MAKİNASI İLE TOPRAK DELEBİLİRMİYİZ ?
Alıntı
 
 
+1 #4 keskin tesisat 12-03-2011 22:40
karot ile beton kesme nasıl kesiliyor karot delme için kullanılmıyor mu? çürütme ne peki bende kullanıyorum karot makinası ama sadece delik delebiliyorum tşkr.
Alıntı
 
 
+1 #3 hasan 04-03-2011 17:56
Karot havuç demek. Bu işe havuç ismi verilse çok komik olurdu sanırım. :-) Ama karot isminide ilk duyanlar olarak pek anlamıyoruz. Sitede anlatılanlar sayesinde karotuda öğrendik gitti. Hala düşünüyorum acaba başka bir isim konulabilir miydi diye.. Neyse karot işlerinizde kolaylıklar dilerim. İnşaat işi sonuçta kolay olmasa gerek.
Alıntı
 
 
+1 #2 mehmet 02-03-2011 16:59
karotla beton delme beton kesme işlerinde kaliteli ve seri hizmet vermekte oldugunuzdan dolayı teşekkür eder devamını sürdürmenizi talep ederim. iyi çalışmalar
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile