1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Su Altı Beton Kesme

PDF Yazdır e-Posta

su altı beton kesme

 

Su altı halatlı beton kesme denizin yüksek basıncında ve dalgalı hâlinde dahi 50 metre deniz derinliğinde çalışabilecek, makine ve makine ekipmanları gerektirmektedir.

Bu uygulama çalışmasında, su altı beton kesimi eğitimi almış, özel su altı dalgıçlarıyla birlikte çalışılmaktadır. Su altı dalgıçları, kesim bölgesinde halatın geçiş noktalarının net belirlenmesinde ve kesim halatının su altında ve su yüzeyinde bulunan yön makaralarına, nizami geçişlerinde önemli etken oluşturmaktadır. Ayrıca dalgıç başlıklarında bulunan su altı kamera sistemi ile uygulama tamamen izlenerek, güvenli ve kontrollü bir şekilde uygulanmaktadır.

Bu tür uygulamalar, liman kazık kesimleri, liman kesimleri, elektrik üretim santralleri, havuz ve su alım bölgeleri ya da batık gemi çıkarmalarında yapılmaktadır. Bu bölgelerde su altı halatlı beton kesimi en güvenli ve en hızlı tercihtir.

Bu işlem uygulaması, başlangıçta kesim noktalarının belirlenmesi hâlinde, su altı dalgıçlarının yardımı ile kesim halatının kesim bölgesinden geçirilip getirilmesi ve akabinde kesim bölgesine göre ayarlanmış yön makaralarından devam ederek, hidrolik ya da havalı halatlı kesim makinesine bağlantı yapılarak hazır hâle getirilir. Devamında operatör kumandasında kesim işlemi başlar.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile